Trinkintester på vildsvin ökade med 27 procent
Publicerades 2026-02-05
Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, är nationellt referenslaboratorium för trikiner. De laboratorier som utför trikintester rapporterar årsvis till SVA som redovisar det sammanlagda antalet. År 2025 utfördes 158 861 tester på vildsvin i Sverige, en ökning med 27 procent sedan 2024.
2024 utfördes 125 022 trikintester på vildsvin i Sverige och i tre fall påvisades trikiner. I de 158 861 prover som utfördes 2025 påträffades trikiner bara hos ett vildsvin, i Stockholms län. Trikininfektion är en zoonos, en smitta mellan djur och människa, som kan orsaka allvarlig sjukdom hos människa. Trikinanalysen är en central del av det europeiska systemet för livsmedelssäkerhet.
– Även om det är många prover och få fall där parasiten påträffas är det viktigt att alla vildsvin är undersökta. Det är obligatoriskt enligt EU-lagstiftning att allt vildsvinskött som ska till konsumenter är kontrollerat. Ännu viktigare är det nu när Sverige tillåter att jägare, efter att de utbildat och registrerat sig, kan sälja kött direkt till konsument, säger Behdad Tarbiat, parasitolog på SVA.
Antalet trikintester per år på vildsvin i Sverige
2025: 158 861
2024: 125 022
2023: 98 365
2022: 113 803
2021: 130 826
2020: 161 072
2019: 138 374
2018: 106 055
2017: 111 845
2016: 91 289
Vildsvinsstam och trikintester varierar
Antalet utförda trikintester varierar kraftigt från år till år och är kopplat till antalet skjutna vildsvin. Antalet tester används ibland som en indirekt indikator för att exempelvis dra slutsatser om jakttryck eller storleken på vildsvinspopulationen. Mellan 2021 och 2025 har ett antal myndigheter drivit Vildsvinspaketet för att mer vildsvinskött ska hamna på svenska tallrikar. Bland annat infördes en subvention för privatpersoner som jagar vildsvin.
– Många undrar om den statliga subventionen för trikintestning har gjort att fler vildsvin skjuts och bidrar till livsmedelsförsörjningen. Det är svårt att avgöra om det är just subventionen som har motiverat jägare att skjuta fler vildsvin eller om ökningen mest speglar populationens naturliga variation, säger Behdad Tarbiat.
Det är mycket jobb med att jaga och ta hand om vildsvin och för de flesta jägare är inte provkostnaden en avgörande faktor. Att subventionen finns gör ändå jakten mer attraktiv. En faktor som direkt ökar populationen är tillgång på mat medan den under stränga vintrar minskar. Antalet tester antas också påverkas av andra faktorer som saknar direkt koppling till populationens storlek. Bland annat förändringar i jaktintresse och jaktbeteende hos jägare, informationsinsatser om vildsvinskött, evenemang med vildsvinsjakt, ändringar i regler som underlättar jakt samt om administrativa rutiner förenklas och tydliggörs.