Verifierade metoder – så stoppas kräftpesten
Publicerades 2025-08-28

Fysikalisk desinfektion genom upphettning eller kemisk desinfektion med Virkon S eller klor var mest effektivt. Det kom SVA fram till genom en riskvärdering som genomfördes på uppdrag av Havs- och vattenmyndigheten.
– Att sammanställa alla data har varit ett omfattande arbete, men samtidigt otroligt intressant. Inte minst när man inser hur lite vetenskapliga data det finns kring vissa vedertagna metoder, säger Charlotte Axén, forskare vid SVA och den som ledde studien.
De tre rekommenderade metoderna
SVA rekommenderar tre olika metoder, beroende på situationen och det material som ska desinficieras. Dessa har konstaterats ge god effekt med hög vetenskaplig säkerhet.
- Fysikalisk desinfektion genom upphettning, till exempel kokning eller torr upphettning i ugn/bastu.
- Kemisk desinfektion med Virkon S, ett biologiskt nedbrytbart desinfektionsmedel.
- Kemisk desinfektion med klor i andra hand.
– Det är viktigt att fiskare använder sig av desinfektionsmetoder med känd effekt och enligt rekommendation för att undvika spridning av bland annat kräftpest, säger Charlotte Axén.
Innan desinfektion ska materialet dessutom alltid tvättas eller göras rent så att ytan är synbart ren.
Andra metoder har utvärderats
Det finns metoder som många använder och som fungerar bra, men som har större vetenskaplig osäkerhet. Etanol (sprit/T-röd) är en sådan, men kring den hittades inga publicerade studier. SVA genomförde därför ett experiment och etanol gav god effekt.
– Men eftersom vi inte har mer att gå på än vårt eget underlag, så har vi satt en måttlig osäkerhet på metoden. Fler studier behövs för att säkerställa effekten, säger Charlotte Axén.
Etanol kan därför användas som andrahandsval, liksom perättiksyra, väteperoxid, torkning eller frysning.
– Man kan också välja olika desinfektionsmetoder beroende på vad det är som ska desinficeras. En metod är kanske inte lämplig för alla material.
Rapportera döda kräftor
Kräftpest är ett stort hot mot flodkräftor, och har legat bakom en omfattande nedgång av populationen sedan början av 1900-talet. Övervakning av kräftpest är avgörande för de kvarvarande populationerna.
Om du hittar döda kräftor ska du omedelbart kontakta din länsstyrelse eller SVA:s fiskjour på 018-67 41 71 eller fiskjour@sva.se.
– Det krävs snabba insatser för att säkra material och undersöka om det är kräftpest som drabbat vattendraget, säger Charlotte Axén.
Läs mer
Läs mer hos andra
Havs- och vattenmyndigheten: Stöd för myndigheter vid misstanke om kräftpest