Öva för framtiden - klimatanpassning i renskötseln

Renen är det största livsmedelsproducerande djurslaget i norra Sverige och renskötseln är viktig för både livsmedelsberedskap, biologisk mångfald och samisk kultur. Naturbetande renar bidrar till öppna fjällandskap och bidrar även till att minska klimatpåverkan  (albedoeffekten) genom att motverka förbuskning och därigenom . Klimatförändringen försämrar leder dock till förändrade villkor för att bedriva renskötseln genom mer varierande vinterväder, låsta betesmarker och djup snö som hindrar renarna från att nå föda. Detta ökar behovet av utfodring, vilket leder till stress, trängsel och ökat smittryck Projektet syftar till att genom samverkan mellan myndigheter och rennäringen stärka renskötares förmåga att förbereda sig för och hantera de utmaningar som klimatförändringen medför med fokus på bibehållen god djurhälsa och produktion.

Övningar är ett arbetssätt som kan bidra till ökad mental beredskap för att hantera oönskade händelser så som extremväder men kan även användas för att upptäcka sårbarheter och brister i en verksamhet samt identifiera hur dessa kan förebyggas och/eller hanteras. Att öva kan på så sätt bidra till att stärka både individ och system.

Syfte och mål

Projektets övergripande mål är att ta fram ett övningsmaterial som bidrar till att stärka renskötarens beredskap genom att ge möjlighet att testa planer, upptäcka svagheter och stärka rutiner och samarbeten. Samtidigt kommer projektet att titta på möjligheten att med hjälp av övningar öka insikt och förståelse för renskötselns förutsättning och behov hos beslutsfattare. 

 Delmål: 

  1. Erfarenhetsutbyte mellan renägare, myndigheter och andra organisationer med nära koppling till rennäringen gällande övningsmaterial och upplägg som kan utgöra underlag i framtagandet av övningsmaterial riktat till renskötare. 

  2. Framtagande av underlag till övningsmaterial samt utvärdering av övningsmaterial i samarbete med svenska renskötare.

  3. Färdigställande av övningsmaterial baserat på genomförd utvärdering

  4. Lansering av övningsmaterial

Åk till toppen